Kalėdinis stalas: užkandžiai, receptai, stalo puošyba

Kalėdinis stalas su gausybe patiekalų ir jau iš anksto ore sklandančia idėja, kad gražiausios metų šventės itin darni pora su persivalgymu, yra įprasta praktika daugeliui iš mūsų. Artimųjų lankymas tampa tuo kulinariniu maratonu, kurio pasekmes jaučiame ir po švenčių. Norime pasidalinti kalėdinių užkandžių idėjomis ir keliais paprastais patarimais, kaip šventes sutikti tobulai skaniai.

 

Tradicijos ir realybė

Tradiciškai Kūčių stalas yra savotiška derliaus šventė, nes vaišės gaminamos iš grūdinių kultūrų, nenaudojami kiaušiniai ir žinoma nėra jokių mėsos produktų. Galime spėti, kad šiais metais itin populiarus bus kanapių aliejus ar kiti patiekalai su jų sėklomis. Labai džiugu, kad grįžtame prie tradicijų.

Kalbant apie tradicijas reikia prisiminti, kad žuvis ar silkė Lietuvoje ant šventinio stalo atsirado tik įsigalėjus krikščionybei. Dabar, jei rinktume silkės paruošimo būdus, turbūt galėtume surinkti storiausią receptų knygą. Iš kartos į kartą perduodami receptai ir maisto ruošimas be abejonės yra neatsiejama didžiųjų metų švenčių dalis. Gal nuskambės kiek stereotipiškai, tačiau tikrai didžioji dalis šių darbų užgula moterų pečius. Mamų ar močiučių receptai ir išmonė, perduodama iš kartos į kartą – tai tiek Kūčių stalo, tiek ir kalėdinių vaišių tradicijos.

Kasmet galime pastebėti, kad prekybos centrai pateikia vis daugiau „pusfabrikačių“, kurie turėtų palengvinti triūsą virtuvėje, tačiau derėtų susimąstyti apie tokio maisto kokybę ir apskritai draugiškumą aplinkai.

Dažnas sako, kad taip greičiau ir pigiau. Tiesa, bet bent jau Kalėdų vaišių ruošimą galima pasidalinti. Kai kalbame apie kalėdines vaišes, pagrindinė mūsų keliama idėja yra kokybiškas maistas, jauki aplinka ir ta šventinė nuotaika, kurią galima sukurti kartu.

 

Profesionalūs kalėdotojai

Mes tradiciškai savo klientams iš anksto siūlome užsisakyti norimus gardėsius, o šiais metais pastebėjome tendenciją, jog itin populiarus mūsų kvapnusis braunis, klasikinis brandintas kalėdinis pyragas. Pyragai valdo :)

Šventinis laikotarpis yra išties stebuklingas ir mes ir tą stebuklą mes taip pat stengiamės kurti ir perteikti savo vaišių stalais. Dažnai tenka išgirsti komplimentą, jog pats mūsų patiekiamas maistas jau yra kaip puošmena. Minime tai, nes mūsų idėja yra susijusi su minimalizmu, tad dekoracijų išties naudojame mažai – tai maži kalėdiniai medeliai ar stilingos spindinčios girliandos. Visa kita – maisto žavesys, spalvos ir pateikimas.

Egzotiniai vaisiai, jūros gėrybės ar spalvingi desertai yra nauja, tačiau pagrįstai atsirandanti tradicija. Jei anuomet žuvis ir silkė ant stalo atkeliavo kartu su krikščioniška tradicija, tai dabar vaišių stalas atspindi, jog esame globalaus pasaulio dalimi. Daug keliaujame, atrandame naujus skonius ir receptus, tad natūralu, jog tai lydi mus ir gražiausių metų švenčių metu.

Šiek tiek klasikos, šiek tiek improvizacijos, naujų skonių ir Kalėdų kvapas jau sklandys jūsų namuose. Judrė šiais metais visą šeimą pradžiugino kepta antimi, o receptas labai paprastas:

Paukštis marinuojamas dvi dienas balzamiko, vyno acto, medaus, česnakų ir lauro lapų marinate.

Kepė net šešias valandas šimto laipsnių karštumo orkaitėje uždarame inde. Nuostabus ir labai paprastas pagardas – kepti obuoliai. Dar – namie gamintas spanguolių padažas, kuriam reikės pakelio šaldytų spanguolių, bent trijų kriaušių, dviejų šaukštų medaus, šakelės rozmarino ir cinamono lazdelės. Turbūt didžiausias darbas yra susmulkinti kriaušes, o tada viską kaitiname ant ugnies, kol kiek išgaruoja skystis. Garnyrui nepamainomos keptos bulvės ir morkytės. Skanaus.